Katı Solucan Gübresinin (Vermicompost)  önemli faydalarından birisi mikrobiyal nüfusu ihtiva etmesidir..Diger bir deyisle toprağın mikrobiyal nüfusunu arttırarak bitki zararlılarıyla mucadele eden ve bitkiler için son derece gerekli besin maddelerini olarak içeren popülasyonu barındırmasıdır.Toprakta kullanılan Kimyasal gübrelerin ve tarımsal ilaçların toprakta yok ettiği bu faydayı toprağa yeniden kazandırır.

Bioresistant, Değişmez bir yapıda olup madde yönünden zengin içeriğini muhafaza eder.

Topraga su tutma yetisi kazandırır veya bu özelliğini arttırır. Bu sayede bitkinin ihtiyacı olan suyun toprakta kalmasını sağlar, kullanılan sulama suyundan tasarruf ettirerek ekonomik yararlar sağlar Ayrıca sulama nedeniyle kaybolan C.N.A'nın tutulmasını nedeniyle maliyetlerinden bu şekilde de tasarruf sağlanarak ekonomik yönden bir geri dönüş elde edilir.%30 - %40 seviyesinde nemli toprağa uygulanır, buharlaşıp uçmaz, tarım yapılan topraklarda ilk kullanımda %30 ve altıncı uygulamada sadece suyun %10'u tüketilir.

Yüksek doğal yapısıyla toprağın humuslaşmasını sağlar. Tuz ve Ph oranlarını dengeler.

Organik atıkların (sebze, meyve atığı, hayvan gübresi vb.) solucanların sindirim sisteminden geçmesi sonucu oluşan ve literatürdeki adı ``Vermicompost`` olarak geçen solucan gübresi yaklaşık 40 yıldır başta ABD olmak üzere birçok Avrupa ülkesi tarımsal işletmeleri tarafından üretilmekte ve kullanılmaktadır.

Bitkiler için aynı anda hem besin kaynağı hem de büyümeleri için teşvik olarak etkilidir.Gübre özün içerdiği besleyici elemanlar daha uzun sure için toprakta kalmaktadır, bu da bitkilerce daha iyi alınmalarını sağlar.

Humusu az olan toprakları iyileştirir, topraktaki faydalı mikroorganizmaları uyarır. Toprağın genel durumunu iyileştirir ve topraktaki organogenetik elemanlarını bitkilerin alabileceği sekle dönüştürür.

Hızla suda çözünür ve ziraatta kullanılan tüm ilaç ve gübrelerle uyumludur. Bitkilerin sağlam kok sistemi oluşması için yardımcı olur, bitkilerin stres ve patojenlere karsı dayanıklılığını artırır ve ekolojik temiz ziraat ürünlerinin üretimi için mükemmel bir gübredir.